Listopad 2015

Britská traumata

8. listopadu 2015 v 22:05
Jeden by si řekl, že Británie, jakožto jedna ze světových velmocí, může mít trauma tak nanejvýš z rozpadu impéria. Za krátkou dobu svého pobytu jsem ale zjistila, že různých komplexů mají Britové spoustu. Tak třeba:

Velký požár
Britové mají evidentně dodnes hrůzu z Velkého požáru Londýna (1616) a zařekli se, že nic takového se nebude opakovat. Proto jsou ve všech budovách (školy, koleje, muzea...) instalovány protipožární dveře, které jsou neskutečně těžké. To má hned několik výhod:
  • Když je otvíráte několikrát denně, ušetříte za posilovnu.
  • Pokud vám je otevře muž, toto galantní gesto prostě musíte ocenit.
  • Když se dveře zavřou, vždycky do sebe (či futer) prásknou, takže máte skvělý přehled o tom, kde jsou vaši spolubydlící, případně kdo zase vešel do přednáškového sálu. Jakýmkoliv pokusům o postupné zavírání brání pečlivě instalované samozavírací systémy, které zavírání nečekaně zrychlují a zpomalují.
  • Rozvíjíte své rozumové schopnosti - některé dveře jdou otevřít pouze jedním směrem, některé opačným, některé oběma. A ne, samolepky push/pull na většině nejsou.
Druhou kapitolou jsou požární alarmy - v každé budově visí cedulky s oznámením, kdy v týdnu probíhá jejich zkouška. Ve škole jsem je naštěstí ještě nezažila, ale když jsem je poprvé slyšela na bytě, myslela jsem, že mi upadne hlava. Ta věc řve tak moc (v každém pokoji), že by to vzbudilo i mrtvého. Myslím, že míra hluku dalece přesahuje zdravotně povolené maximum. No a když to někdo spustí v sobotu ráno spáleným toustem...

Kohoutky
Dalo by se pochopit, že si Britové chtějí zachovat své, tradiční, oddělené kohoutky, protože jsou sentimentální/ctí dědictví předků. Podle mě se ale jedná o jednoznačné trauma z toho, že Evropané zvládli něco vymyslet líp, než Britové - a ti to teď nemohou přiznat. Proto se tu můžete setkat s nejrůznějšími pokusy o funkčnější kohoutky, kromě těch našich, kontinentálních. Pravda, polovina z nich je automatická, ale ani hledání čidla není jednoduchým úkolem, protože každý typ kohoutku ho má jinde. Nastávají tak zábavné momenty, kdy několik minut máváte rukama všude možně, než to vzdáte a zkusíte vedlejší kohoutek, který z nějakého důvodu zafunguje okamžitě.

Velký bratr tě vidí
Británie má jeden z nejrozsáhlejších kamerových systémů na světě. Takže ať už jste v budově či na ulici, stačí se rozhlédnout a určitě uvidíte kameru. Pokud ne, tak alespoň žlutou cedulku s černým nápisem "Warning - CCTV". Občas to trochu připomíná Orwelovu noční můru.

Zásuvky s vypínači
Částečně bezpečnostní a částečně ekologický prvek - každá zásuvka (a vždycky jsou dvě vedle sebe) má svůj vlastní vypínač. Takže žádné vypojování a zapojování kabelů, stačí kliknout. Jedno z praktičtějších britských specifik :-)