Postřehy II.

9. října 2015 v 17:50
A je tu další článek, který shrnuje různé menší i větší postřehy o Britech, životě v Anglii a vůbec. Tedy:

Britové jsou národ zahradníků
Jasně, jsem si jistá, že se tu najdou i lidi jako já, kterým umře i kaktus. Ale místní parky, zahrádky a předzahrádky svědčí o opaku. Obrovský rozdíl je v kvalitě trávníků - ať už se jedná o rozsáhlé plochy parků nebo o malé "výplně" na rozích ulic, jsou krásně zářivě zelené a nenajdete v nich žádný plevel. A po všech se samozřejmě může chodit. Velký rozdíl je i ve veřejné zeleni kolem budov, zvlášť nových obytných celků. Vnitřní nádvoří jsou proměněné v pestrobarevné zahrady, kde září jeřabiny a voní růže a levandule. Samostatnou kapitolou jsou předzahrádky u řadových domků - každá z nich je originální a většina je plná stromků či keřů nebo květin v nejrůznějších kombinacích. A i v největších houštinách jen tak nadivoko rostou ostružiny.

Růže v předzahrádce:


Zeleň v kampusu:


How are you? Fine, how are you?
Nejrůznější kombinace této fráze tvoří základ všech britských konverzací. Ať už se potkáte s přáteli, s učitelem, jdete se zeptat obsluhy či prodavače v obchodě, čekejte obligátní zdvořilostní otázku, často i místo pozdravu. Samozřejmostí je odpověď, kdy se následně musíte zeptat i vy. Pouze pokud se s někým znáte hodně dobře, můžete si dovolit kromě univerzálního 'good' a 'fine' dodat, že máte hodně práce nebo jste 24 hodin v kuse nespali.

Černé propisky
Je to detail, ale ještě jsem se tu nesetkala s propiskou, která by psala modře. Což mi trochu vadí, protože s černým inkoustem děsně škrábu a mám tu jen dvě "kontinentální" modré.

Ne německým značkám
Je jedno, jestli se jedná o drogerie či obchody s oblečením nebo knihkupectví, žádné z "typicky českých" (ale de facto německých) značek jsem tu nepotkala. Všechno jsou britské řetězce, případně u oblečení americké či obligátní švédské H&M.

Kafe
Najít dobré cappuccino byl zatím jeden z nejtěžších úkolů. V britských kavárnách totiž jako cappuccino prodávají takové malé kyblíčky, případě u větších velikostí malé lavory, které se najednou ani nedají vypít. Zachránila mě až kamarádka z Polska, která mi doporučila několik kaváren, které provozují italští přistěhovalci. Viva la immigrazione!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 svizelpritula svizelpritula | 11. října 2015 v 22:00 | Reagovat

Kdy Ti umřel kaktus? :)

2 ceciliaontheroad ceciliaontheroad | Web | 14. října 2015 v 1:00 | Reagovat

[1]: Před pár lety, když jsem ještě byla na gymplu ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama