Pomáhám, pomáháš, pomáháme

28. října 2015 v 1:53
Dá-li se něco zařadit mezi typické britské věci, je to nadšení pro charitu. Zatímco v Čechách si vystačíme s několika dobře známými organizacemi, DMS, sbírkami na ulicích a občasnými koncerty, Britové přivedli dobrovolnictví a dobrovolné příspěvky k dokonalosti. Nezáleží na tom, jestli vstoupíte do kostela či se procházíte po ulici, nějakou formu charity potkáte skoro na každém kroku.

Na rozdíl od ČR, Britové moc nemají rádi sbírky na ulicích - vlastně jsem zatím potkala jen jednoho člověka, který takto vybíral peníze. Stejně tak jsem neviděla moc plakátů, které by zvaly na charitativní koncerty. Jaké jsou tedy oblíbené britské formy charity?

Jedním z nejrozšířenějších způsobů pro dobročinnost jsou "charity shops". Existuje několik řetězců, které se vyskytují ve všech větších (či turistických) městech. Výlohou ani zbožím nepřipomínají naše second-handy - tyto řetězce přijímají pouze značkové a vesměs neponičené oblečení či obuv, dále i knihy a DVD. (Nejspíš důvod, proč jsem tu ještě nenarazila na antikvariát). Někdy lze potkat i menší "charity shops" u jednotlivých kostelů, které již připomínají naše second-handy.

Velmi rozšířené jsou i kasičky či drobné předměty k prodeji, které jsou u pokladen nejrůznějších obchodů - drogerií, supermarketů i papírnictví; skoro v každém obchodě lze nalézt aspoň jednu pokladničku pro příspěvky. Větší supermarkety pak na svých stěnách věší velké plakáty, které oznamují, kolik peněz darovaly svým partnerským charitám.

Partnerskou charitu má i naše vysokoškolské kaplanství, které si vybralo organizaci poskytující jídlo pro děti ve školách v rozvojových zemích. V praxi to znamená, že peníze vybrané na vstupném či prodejem občerstvení u různých akcí (koktejl party, ples) jsou darovány oné charitě.

Speciální kategorií je dobrovolnictví. Od té doby, co jsem se jako dobrovolník zapojila do koordinace kampaně na podporu upchlíků, získala jsem větší přehled o tom, jak náš univerzitní systém funguje - a nestačila jsem se divit. Naše Studentská unie zaměstnává na plný úvazek dvě ženy, které zodpovídají za propojení charit a místních spolků se studenty. Univerzita spolupracuje asi se stovkou různých charit, pro které dobrovolničí asi 800 studentů. Některé projekty jsou dlouhodobé (pomoc se začleněním mladých ze sociálně slabých rodin, doprovázení), některé naopak nezaberou ani hodinu. Hlavní pointa je ale většinou stejná - získat zkušenosti.

Co se naší kampaně týče, hlavní náplní byla dosud sbírka - a za měsíc jsme už dostali tolik předmětů, že je nemáme kam dávat a budeme je muset roztřídit a darovat předčasně. Kromě toho už dva studentské spolky uspořádaly charitativní prodej dortů a mufinů (momentálně probíhá "charity week" naší "Islamic Society") a zapojila se i "Raise and Give Society" - ano, jde o spolek jehož náplní je vybírání peněz pro různé charity.

Mimo jiné zde samozřejmě probíhají i sbírky pro kostely, pěvecké sbory a třeba i podporu válečných veteránů - tzv. "Poppy Appeal". Zatím se mi zdá, že je zhruba tak populární jako naše žluté kytičky, tedy po ulicích teď chodí lidé s vlčími máky v klopách a dokonce i na včerejší premiéře nového Bonda měly některé z hvězd připnuté červené květy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama