Leeds křížem krážem

5. října 2015 v 1:28
Během uplynulého týdne jsem prozkoumala další malebná zákoutí Leeds. Tady jsou některá z nich:

Lokál britské hospůdky
který se procházelo do tanečního sálu. U výčepu skupina starousedlíků popíjela pivo, zatímco vzadu v sále probíhala výuka tanga - nejdřív začátečníci, pak pokročilí, následovala milonga (něco jako tancovačka, ale hraje se jen tango hudba ;-) Lekce jsou otevřené, člověk může přijít sám, bez partnera. Seznámila jsem se tam s úžasnou Britkou, která tango zkoušela poprvé. Když jsem se omlouvala, že už musím domů, protože je pozdě, nechala si vysvětlit, kde bydlím, a pak prohlásila: "Jsou to jen 4 míle - klidně tě odvezu autem." A odvezla. Zbytek večera jsme povídaly o hudbě, cestování a ježdění na koních :-)

Royal Armouries
= muzeum, které vystavuje zbraně z královských sbírek. Má celkem tři části, ta v Leeds se nachází v nedávno zrekonstruovaných docích, z kterých se stalo takové místní downtown. Je to velmi malebná oblast, plná moderních cihlových budov a zeleně, s mosty vedoucími přes klidně tekoucí ramena řeky Aire.


Samotná zbrojnice je neskutečná - nejenže je tam spousta zbraní (za hodinu jsem neprošla ani všechny výstavní prostory), ale každá ze zbraní je popsaná a velká část z nich jsou umělecká díla. Kromě toho samozřejmě brnění, filmy, interaktivní expozice pro děti... Zbraně jsou tu jednak evropské, od středověkých turnajů až po současnou sebeobranu, ale i z kolonií (Indie, Afrika), Japonska a Číny.


Nicméně k hlavnímu důvodu mého nadšení: ve 4. patře je expozice "Swords of the Middle-earth" - 5 mečů z Pána prstenů, respektive Hobita. Pravděpodobně jediná kompletní sbírka na světě.Corn Exchange
několikrát už jsem slyšela, že je to výjimečná budova, ale byla jsem k tomu dost skeptická - čekala jsem nějakou viktoriánskou burzu zrní, předělanou na nákupák, jejíž jediná výjimečnost spočívá v tom, že je kulatá. Byla jsem vyvedena z omylu :-) Corn exchange je úchvatná kamenná budova s oválným půdorysem, jejíž strop vevnitř připomíná obrácený trup vzducholodi se dvěma okny, kterými dovnitř proudí denní světlo, čímž vzniká jedinečný a velmi inspirativní prostor.Leeds Town Hall
svou majestátností zaujme už zvnějšku. Jedná se o (opět) viktoriánskou budovu, ve které se mimo jiné nachází i Victoria Hall - hlavní koncertní sál co se klasické hudby v Leeds týče. Díky studentské slevě jsem se mohla zúčastnit jednoho z koncertů tzv. International Orchestral Season, kdy se v Leeds střídají hudebníci z celé Evropy. Tuto sobotu to byla Drážďanská filharmonie, která koncert zahájila majestátně, předehrou z Wagnerovy opery. Pak se k nim ale přidal ruský klavírista Adrei Korobeinikov a atmosféra v sále se najednou úplně proměnila. Všichni diváci poslouchali se zatajeným dechem, v jednu chvíli byla hudba jemná a skoro bojácná, v další zaznělo radostné či výhrůžné forte, to vše procítěné, ale přitom s lehkostí a zároveň jistotou. Po skončení ovace nebraly konce, takže Andrei zahrál přídavek. Nevím, co hrál, ale bylo to sólo a snad ještě více snové než předchozí Schummanův koncert. Posledním bodem programu měla být 3. symfonie od Beethovena - Eroica, po které ovšem vypukl tak nadšený a dlouhý potlesk, že orchestr spustil přídavek - Radecký marš! Po posledním tónu se zdálo, že Victoria Hall spadne - Britové kromě rukou používali k potlesku i nohy. No skvělý večer to byl ;-)

Samotná hala je inspirovaná italským barokem, tedy není místo, které by nebylo barevné (převládá trikolóra - modrá, červená a bílá). Publikum tvořili převážně senioři - myslím, že věkový průměr byl tak 65, nicméně sál byl skoro plný. Po mé levé ruce seděla milá starší paní, která si se mnou během koncertu povídala a nakonec mi popřála hodně štěstí a ať se mi líbí v Leedsu. Myslím, že se to docela daří :-)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama