Katolictví po anglicku

15. října 2015 v 0:38
Zatím jsem se účastnila mší a modliteb střídavě v katedrále a na univerzitním kaplanství, takže následující článek bude směs postřehů z obou farností.

  • Angličané jsou na cizince zvyklí a připravení. Vzadu v kostele jsou k zapůjčení "programy" mše s tučně vyznačenými odpověďmi lidu. I místní pak využívají týdenní program - zvláštní dvojlist, který je k rozebrání a tiskne se na každou neděli nový. Obsahuje zamyšlení, oznamy, pořad akcí ve farnosti a hlavně nedělní čtení a žalm s odpovědí.
  • Mše v Anglii má svá specifika. Během týdne kázání spíš není, než je - kněz pouze na začátku mše nastíní, o čem bude čtení. Během Beránku Boží se neklečí, kleká se až po něm. Přijímání se podává vždy podobojí, kněz před oltářem podává hostie a (většinou) laici v bočních lodích podávají napitím z kalicha.
  • Katedrála v Leeds hrdě zaštiťuje 4 pěvecké sbory, které se během týdne různě střídají a jednou za měsíc prý všechny společně zpívají na dopolední nedělní mši.
  • Reformace v Anglii má i svá pozitiva - zpovědnice v katedrále nejsou žádné staré dřevěné boudičky, ale moderní skleněné místnosti, schované v boční lodi. Člověk v nich může buď klečet před mřížkou, nebo sedět naproti knězi. A lavice jsou hodně pohodlné, se sklápěcími polstrovanými klekátky :-)
  • Katolické kaplanství je skvělý prostor pro vysokoškoláky. Velmi se jim daří začleňovat nově příchozí (kněz v uvítací promluvě zdůraznil, že jsme farnost migrantů) a navíc mají k dispozici krásné prostory, které jsou pro studenty přes den otevřeny jako "home from home".
  • I když jsem už dříve byla na různých mezinárodních setkání mládeže, až tady mi došlo, že katolictví vážně spojuje lidi z celého světa. Kde jinde bych se zúčastnila debaty o kávě mezi kamarádkami z Polska, Španělska, Východního Timoru, Indie a Trinidadu a Tobaga? (Rodina Indky má v Indii kávovou plantáž ;-)
Sečteno, podtrženo - je dobré patřit do katolické rodiny :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama