První postřehy

24. září 2015 v 12:39
Jak jsem zmiňovala v úvodním článku, první dny mého pobytu v Anglii byly naplněny vybavováním bytu. Naštěstí jsem nemusela kupovat hrnce nebo pánve, protože ty nám zbyly po předchozích obyvatelích, takže jsem se poměrně rychle zásobila levným nádobím, peřinou a dalšími nezbytnostmi. Kromě toho jsem volných dnů využívala k procházkám po centru a pozorováním místních - tady jsou některé z mých prvních postřehů:

  • Přechody. Jsou vesměs ignorovány. Je pravdou, že se vyskytují jen na velmi málo místech, ale ani tam, kde jsou, nejsou příliš využívány. Teoreticky fungují tak, že člověk zmáčkne tlačítko, počká několik vteřin, rozsvítí se zelená a on přejde. V praxi každý přechází kdy a kde uzná za vhodné. Přechody vypadají dost specificky - foto níže.


  • Architektura. Velmi odlišná od Prahy. Hend u centra je velké množství malých, jednopatrových domků, paneláků je zde málo, mrakodrapů také - výjimkami jsou soukromé koleje. Nejsou zde klasické činžáky jako v jiných evropských velkoměstech (Leeds má cca 800.000 obyvatel), starší cihlové domy v centru se prolínají s moderní zástavbou a nové stavby dále vznikají - staví se byty, hotely, nákupní centra a další budova našeho kampusu, všechno v úplném centru města.
  • Obchody. Zdá se mi, že význam obchodů v Leedsu daleko převyšuje jeho rozlohu. Centrum města tvoří velmi rozsáhlá obchodní čtvrť, ve které je záplava nejrůznějších obchodních středisek. Nejslavnější z nich je tzv. Victoria Quarter, který byl postaven na počátku 20. století a získal několik cen, dnes se v něm nalézají ty nejdražší značky (které jsem většinou v Čechách nikdy neviděla). Pokud někdy Leeds navštívíte, nechoďte nakupovat o víkendu - vypadá to, jako kdyby se půl Yorkshiru (kraj, ve kterém leží Leeds) rozhodlo nakupovat, v obchodech je hlava na hlavě a fronty před kabinkami neodradí jen ty nejnadšenější zákazníky.
  • Studenti. Leeds je univerzitní město. Jsou zde 4 univerzity a několik tzv. college, celkem prý asi 200.000 studentů. Nevím, jak to bude vypadat během semestru, ale momentálně se zdá, že všichni se rozhodli vyrazit na nákupy a vybavit své byty a pokoje na kolejích - v každém obchodě jsou zvláštní oddělení s levnými peřinami a polštáři, ramínky, věcmi do koupelny a nádobím, ty nejlevnější beznadějně vyprodané. Na každém kroku potkávám páry, skupiny kamarádů či rodiče s dětmi, kteří vláčí tašky s logy všech velkých obchodních domů, ze kterých vykukují ručníky a držáky od hrnců.
  • Městská doprava. Ano, slyšela jsem, že je nepoužitelná, ale to jsem ještě nevěděla, jak moc. Jízdní řády neexistují. Mapu tras jednotlivých autobusů se mi ještě taky nepodařilo získat. Ve městě operuje několik komerčních společností, které provozují různé linky s vlastními tarify. Teoreticky si člověk může koupit kartu, která mu zajistí cestování po celém West Yorkshire, ale je hodně drahá. A když už se rozhodnete MHD využít, dejte si pozor - autobus nezastaví, pokud mu ze zastávky nezamáváte (nebo někdo nezmáčkne tlačítko vevnitř).
  • Lidé. Velmi mě fascinuje mix národností, které tu potkávám. Spousta žen se závoji - většinou elegantní a upravené, pracují v obchodních centrech jako kosmetičky či prodavačky. Množství mužů s turbany, někteří jsou velmi stylově a luxusně oblečení - vítězí Ind ve skvěle padnoucím šedém obleku s tyrkysově modrým turbanem. A samozřejmě i množství Asiatů. Do mixu oblečení ale přispívají i sami Britové (či spíš Britky) - čím dál víc si uvědomuji, jak moc konzervativní v Čechách jsme.

Jedno z nejkrásnějších míst Leeds - nábřeží řeky Aire.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama