Fresher's week aneb vítejte (zpět)

27. září 2015 v 22:55
K veliké radosti místních máme za sebou první (hlavní) část 'fresher's week', což je událost, která probíhá na všech britských univerzitách. Studenti se stěhují na koleje, účastní se úvodních sezení s informacemi ke kurzům a hlavně nakupují a slaví na oficiálních i soukromých party. Tento týden byl 'fresher's' na všech univerzitách v Leeds, ale protože na naší alma mater jsou tak trošku megalomani, z 'fresher's week' si udělali týdny dva a druhá část bude probíhat pro víkendu, spolu s regulérní výukou. Jak tedy 'fresher's' zatím vypadal?

Erasmus studenti jsou speciální, tedy měli jsme vlastní úvodní sezení...a zaplnili jsme dva přednáškové sály. Náplň sezení by se dala shrnout jako pozvání do mezinárodní kanceláře, která nás má na starost (budete-li mít problém s rozvrhem; bude-li vám smutno; budete-li mít jakýkoliv problém; nebudete mít problém, ale budete si chtít jen tak popovídat...) - přijďte, jsme tu pro vás, rádi vás uvidíme. Bylo moc fajn to slyšet :-) Také nám byly rozdány oficiální mikiny zahraničních studentů (červené) a plánovací diáře. S mikinami je to docela zábava - každé skupina na univerzitě má svoji barvu (šedá - regulérní studenti, tyrkysová - zaměstnanci centra pro studenty, fialová - 'student ambassadors',...), takže se dá dobře poznat, kdo kam patří.Zajímavých akcí byla spousta, ale zvlášť dobrá mi přišla tzv. mezinárodní pošta, kde jsme jako mezinárodní studenti mohli nad hrnkem kávy či čaje napsat pohled domů - známku hradí naše 'student union', která zastupuje všechny studenty naší univerzity a mimo jiné organizuje celé 'fresher's'.

Speciální událostí byl tzv. Fresher's Fair, který se konal v Headingley, (starší a hezčí část kampusu). Hned u vstupu byl stánek poradního centra naší univerzity, jehož tým rozdával tzv. student essentials - toaleťák, kapesníky a kondomy. V rozlehlé hale pak byly desítky stánků, které někdy za kontaktní údaje, ale často jen tak nabízely muffiny, pizzu, propisky, další kondomy a vůbec spoustu věcí. Část stánků byla od místních firem (pizza rozvážka, kafe), ale většina patřila 'societies', což jsou de facto spolky fungující v rámci univerzity. Víc než polovina je zaměřená na sport, ale máme třeba i 'society' Harryho Pottera (Pána prstenů bohužel ne...). Každopádně díky 'Fresher's Fair' mám teď dost propisek na celý semestr ;-)

Celý týden vyvrcholil v sobotu výletem do Yorku, kam jsme jako mezinárodní studenti mohli jet zadarmo. York je úžasné a staré město (založeno 71 po Kristu), které kromě římské nadvlády zažilo i Vikingy a samozřejmě Normany - a všichni zde zanechali své stopy. Většina centra, ohraničeného hradbami, je vyhrazena turistům, kterých sem ročně přijede asi 7.5 milionu, což z Yorku dělá druhé nejnavštěvovanější město Británie. Původně jsem náš výlet chtěla strávit chozením po památkách (a několik jsem navštívila), ale nejvíc mě dostaly místní obchody. Značky, které jsem v Čechách nikdy neviděla, velmi milá obsluha (která mě s radostí zvala dovnitř, i když jsem říkala, že se jdu jen podívat) a úžasně elegantní klobouky a šaty. Prostě sen :-) Neméně úchvatné byly i obchody s jídlem - malé pekárničky, kavárny, všechno místní produkty (na náměstí probíhal festival yorkshirského jídla). Nakonec jsem neodolala a zašla do jednoho z 'tearooms' - něco jako naše kavárna, ale podávají především čaj, zákusky (cakes) a sendviče. Vše odkazuje na tradici britského 'afternoon tea', který prý založila 7.vévodkyně z Bedfordu. Nejvyhlášenější 'tearoom' je Bettys Café Tea Room, u kterého stála fronta kolem poloviny bloku.


Sečteno, podtrženo - 'fresher's' je skvělá akce. Doufám, že jeho druhá polovina bude stejně dobrá, jako ta první :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama